Home | Events | Speakers

Program for SMBE 2006
Wednesday | Thursday | Friday | Saturday | Sunday

Wednesday, May 24, 2006
Day Start Time   End Time Last Name First Name Title
Wed 8:00 am - SMBE Council Meeting (Only for Council Members)
Wed 4:00 pm - 7:00 pm Registration at the Mission Palms Hotel Lobby
Wed 4:00 pm - 11:00 pm Welcome Social at the Mission Palms Hotel
Thursday, May 25, 2006
Day Start Time   End Time Last Name First Name Title
Thurs 8:00 am - 5:00 pm Registration at the Coor Building
Thurs 5:45 pm - 6:30 pm SMBE Business Meeting at the Biodesign Institute (Open to All)
Thurs 5:45 pm - 8:30 pm Beer Garden at the Biodesign Institute
NEEB 105
Opening Keynote
Thurs 8:00 am - 8:15 am Kumar Sudhir Opening Remarks
Thurs 8:15 am - 8:45 am Poste George Welcome Address
NEEB 105
Walter M. Fitch Legacy Symposium
Sponsored by the Biodesign Intitute, ASU
Thurs 9:00 am - 9:10 am Atchley Bill Introduction
Thurs 9:10 am - 9:30 am Atchley Bill What is a Myc Protein?
Thurs 9:30 am - 10:00 am Miyamoto Michael Evolutionary Developmental Genetics to Coalescent Population Genetics: Two Studies of Vertebrate Cartilage and Viral/Human Demography
Thurs 10:00 am - 10:30 am Waterman Michael Whole Genome Optical Mapping
Coffee / Tea Break
Thurs 11:00 am - 11:30 am Dress Andreas Learning Molecular Evolution from Walter
Thurs 11:30 am - 12:00 pm Palese Peter What can we learn from reconstructing the Extinct 1918 Pandemic Influenza Virus?
Thurs 12:00 pm - 12:30 pm McClure Marcie Mapping the Eukaryotic Retrome: Automated Identification, Annotation and Extraction of Retroid Agents from Complete Genomes
Lunch on your own
NEEB 105
Walter M. Fitch Student Award Competition
Sponsored by SMBE
Thurs 2:00 pm - 2:15 pm Cork Jennifer Characterizing three candidate balanced polymorphisms in Arabidopsis thaliana: a reverse genetics approach
Thurs 2:15 pm - 2:30 pm Tuch Brian More than one means to an end: Evolution yields alternate transcriptional circuits with identical logic
Thurs 2:30 pm - 2:45 pm Kosiol Carolin Modelling codon substitution patterns and natural selection
Thurs 2:45 pm - 3:00 pm Boyko Adam Quantifying the distribution of selective effects among newly arising mutations in the human genome
Thurs 3:00 pm - 3:15 pm Kelley Joanna Positive selection in primate tooth enamelin and evidence for human population specific adaptation
Thurs 3:15 pm - 3:30 pm Xing Yi Alternative Splicing and RNA Selection Pressure: a New Force in Genome Evolution
Coffee / Tea Break
Thurs 4:00 pm - 4:15 pm Fischer Anne Ape subspecies? A genetic perspective
Thurs 4:15 pm - 4:30 pm Garrick Ryan Very fine-scale phylogeography of a ‘giant’ Gondwanan Hexapod: integrating inferences across loci
NEEB 105
Afternoon Keynote
Sponsored by the Biodesign Intitute, ASU
Thurs 4:45 pm - 5:30 pm Barabasi Laszlo Network Biology: From protein interactions to human diseases
Coor L1-74
Drosophila Genomics (Contributed Session)
Thurs 9:00 am - 9:30 am Newfeld Stuart Experimental Exploitation of Evolutionary Conservation via Transgenes in Drosophila
Thurs 9:30 am - 9:45 am Macpherson John Genomewide Estimates of Adaptation and Constraint in Drosophila
Thurs 9:45 am - 10:00 am Arguello Roman Origination of an X-linked Testes Chimeric Gene by Illegitimate Recombination in Drosophila
Thurs 10:00 am - 10:15 am Wang Wen Experimental Genomic Evidence for Evolving Functional Diversity Generated by Chimeric Genes in Drosophila
Thurs 10:15 am - 10:30 am Fan Chuanzhu New Functional Retroposed Genes Originated in Heterochromatic Region in Drosophila
Coffee / Tea Break
Thurs 11:00 am - 11:30 am Kulathinal Rob Comparative genomics by microarray hybridization in Drosophila
Thurs 11:30 am - 11:45 am Ogura Atsushi Mechanism of sex-ratio distortion in Drosophila revealed by microarray and genome analyses
Thurs 11:45 am - 12:00 pm Andolfatto Peter Constraint and adaptive evolution in coding and non-coding DNA of Drosophila
Thurs 12:00 pm - 12:15 pm Emerson J.J. A genome-wide survey of copy number polymorphism and divergence within D. melanogaster and D. simulans
Lunch on your own
Coor L1-74
Mammalian Evolution and Genomics (Contributed Session)
Thurs 2:00 pm - 2:15 pm Shoja Valia Comprehensive analysis of tandemly arrayed genes in mammalian genomes
Thurs 2:15 pm - 2:30 pm Kuraku Shigehiro Detecting gene losses: a search for developmental genes missing only in mammals
Thurs 2:30 pm - 2:45 pm Hepp Crystal Automated identification and characterization of Retroid agents in four eukaryotic genomes: A comparative analysis of Homo sapiens, Pan troglodytes, Rattus norvegicus and Mus musculus
Thurs 2:45 pm - 3:00 pm Satta Yoko The origin and diversity of temperature sensory receptors in mammals
Thurs 3:00 pm - 3:15 pm Kaneko Satoko Origin and evolution of processed pseudogenes that stabilize functional Makorin1 mRNAs in mice, primates and other mammals
Coffee / Tea Break
Thurs 4:00 pm - 4:15 pm Wang Xiaoxia Remarkable expansions of Rhox gene cluster in rodent evolution
Thurs 4:15 pm - 4:30 pm Steiner Cynthia Genetic architecture of adaptive color patterning in beach mice (Peromyscus polionotus)
Coor L1-20
Gene Trees and Species Trees Symposium
Sponsored by the Biodesign Intitute, ASU
Thurs 9:00 am - 9:30 am Rosenberg Noah Discordance of species trees with their most likely gene trees
Thurs 9:30 am - 10:00 am Slatkin Montgomery The causes of asymmetric non-concordance of gene trees in the human-chimp-gorilla clade
Thurs 10:00 am - 10:30 am Edwards Scott Species trees from gene trees: resolution of phylogenetic relationships without concatenation
Coffee / Tea Break
Coor L1-20
Population Genetics Theory (Contributed Session)
Thurs 11:00 am - 11:15 am Garrigan Daniel Inferring the Place of the Most Recent Common Ancestor
Thurs 11:15 am - 11:30 am Uyenoyama Marcy Estimation of population parameters from partially resolved trees
Thurs 11:30 am - 11:45 am Hernandez Ryan Polymorphism and Divergence of Finite Sites Under a Context-Dependent Mutation Model
Thurs 11:45 am - 12:00 pm Chen Hua A Hidden Markov Model for Detecting Recent Positive Selection through Haplotype Structure
Thurs 12:00 pm - 12:15 pm Gao Hong A Bayesian approach for Jointly Inferring Selfing Rates and Population Structure from Multi-Locus Genotype Data
Thurs 12:15 pm - 12:30 pm Marjoram Paul Fast "Coalescent" Simulation of Genome-wide Data
Lunch on your own
Coor L1-20
Transposable Elements (Contributed Session)
Thurs 2:00 pm - 2:30 pm Tateno Yoshio Evolution of LINEs and its implication for MHC and primate divergences
Thurs 2:30 pm - 2:45 pm Quesneville Hadi A combined evidence framework for the detailed annotation of transposable elements in genome sequences.
Thurs 2:45 pm - 3:00 pm Duprat Elodie A combined approach for de novo identification and annotation of transposable elements in genomic sequences
Thurs 3:00 pm - 3:15 pm Gotea Valer Phylogenies: the key for validating short and divergent transposable elements
Thurs 3:15 pm - 3:30 pm Chen Song Identification of multiple novel transposons within or in close proximity to xenobiotic-metabolizing cytochrome P450 genes in Helicoverpa zea
Coffee / Tea Break
Coor L1-20
Molecular Evolution (Contributed Session)
Thurs 4:00 pm - 4:15 pm Cho Soochin Evolution of the Complementary Sex-Determination Gene of Honey Bees: Balancing Selection and Trans-Species Polymorphisms
Thurs 4:15 pm - 4:30 pm Good Jeffrey Reproductive isolation and rapid molecular evolution on the mouse X chromosome
Thurs 4:30 pm - 4:45 pm Masly John Gene transposition as a novel cause of hybrid sterility in Drosophila
Coor 174
Supertree of Life Symposium
Sponsored by the Biodesign Intitute, ASU
Thurs 9:00 am - 9:30 am Pisani Davide A genomic supertree of life
Thurs 9:30 am - 10:00 am Palmer Jeffrey Horizontal Gene Transfer in Plants and the Root of the Tree of Life
Thurs 10:00 am - 10:15 am McInerney James Using supertree, network and total evidence approaches to understand the conflicting signals regarding the phylogenetic position of the mitochondrion.
Thurs 10:15 am - 10:30 am Warnow Tandy How well do supertree methods work?
Coffee / Tea Break
Thurs 11:00 am - 11:30 am Baldauf Sandra Molecular Phylogeny and Morphological Evolution in Social Amoebas
Thurs 11:30 am - 11:45 am Lapointe Francois-Joseph Why choose between supertrees and supermatrices when you can use both?
Thurs 11:45 am - 12:00 pm Creevey Chris Inter-Domain gene acquisition in the archaea and extreme changes in physiology
Thurs 12:00 pm - 12:30 pm Wilkinson Mark Semi-strict and Majority-Rule Supertrees
Lunch on your own
Coor 174
Phylogenetic Analysis and Alignment (Contributed Session)
Thurs 2:00 pm - 2:15 pm Roshan Usman Improving progressive alignment for phylogeny reconstruction using better guide-trees
Thurs 2:15 pm - 2:30 pm Rosenberg  Michael  How should gaps be treated in parsimony? A comparison of approaches using simulation 
Thurs 2:30 pm - 2:45 pm Dwivedi Bhakti Alignment gaps and phylogenetic accuracy. A simulation study
Thurs 2:45 pm - 3:00 pm Redelings Benjamin Alignment Uncertainty and the Tree of Life
Thurs 3:00 pm - 3:15 pm Ogden T. Heath Direct optimization vs. traditional phylogenetics: Alignment and topological accuracy
Coffee / Tea Break
Coor 174
Molecular Evolution (Contributed Session)
Thurs 4:00 pm - 4:15 pm Sassi Slim Paleogenetic Resurrections to Understand In Vitro Phenotypic Change
Thurs 4:15 pm - 4:30 pm Paape Timothy Relative phylogenetic estimate of a historical bottleneck using S-RNase genealogical data
Thurs 4:30 pm - 4:45 pm Fournier Gregory Evolution of Methanogenesis: An Ancient Transfer Event?
Coor 199
Adaptive Evolution (Contributed Session)
Thurs 9:00 am - 9:15 am Friesen Vicki Genetic divergence in sympatric populations of storm petrels
Thurs 9:15 am - 9:30 am Francino M. Pilar Correlation between selection for efficiency at the transcriptional and translational levels in bacteria with different growth rates
Thurs 9:30 am - 9:45 am Sawyer Sara Putting Evolution to the Test: Mechanisms of retroviral restriction revealed through signatures of positive selection.
Thurs 9:45 am - 10:00 am Toomajian Chris A nonparametric test reveals recent selection for rapid flowering in the Arabidopsis thaliana genome
Thurs 10:00 am - 10:15 am Lassig Michael Adaptations to fluctuating selection in Drosophila
Thurs 10:15 am - 10:30 am Kim Su Yeon Testing for Natural Selection on Conserved Non-genic Sequences in Mammals
Coffee / Tea Break
Coor 199
Evolutionary Systems Biology Symposium
Sponsored by the Biodesign Intitute, ASU
Thurs 11:00 am - 11:15 am Hughes Austin Gene Duplication and the Properties of Biological Networks
Thurs 11:15 am - 11:30 am Vitkup Dennis Putting protein evolution into network context
Thurs 11:30 am - 11:45 pm Papp Balázs Can we predict epistasis? – A systems biology study of synthetic lethal interactions in the metabolic network of yeast
Thurs 11:45 pm - 12:00 pm Caetano-Anolles Gustavo The origins of modern metabolism revealed by phylogenomic analysis of protein structure
Thurs 12:00 pm - 12:30 pm Benner Steven Experimental Paleogenetics
Lunch on your own
Thurs 2:00 pm - 2:30 pm Koonin Eugene Evolution of gene expression networks
Thurs 2:30 pm - 3:00 pm Zhang Jianzhi Why do hubs tend to be essential in protein networks?
Thurs 3:00 pm - 3:30 pm Pal Csaba Is evolution predictable? A case study on minimal metabolic networks
Coor 120
Bioinformatic Methods and Models (Contributed Session)
Thurs 9:00 am - 9:15 am Elhaik  Eran  Compositional homogeneity: A benchmark for identifying “isochores" 
Thurs 9:15 am - 9:30 am Zhou Yaoqi Improving multiple-sequence alignment with sequence profiles and predicted secondary structures
Thurs 9:30 am - 9:45 am Marjoram Paul Analysis of Single Feature Polymorphism Data
Thurs 9:45 am - 10:00 am Qin Hong A comparative study of clustering approaches based on shortest-path distance in the protein interaction network
Thurs 10:00 am - 10:15 am Zhou Leming Designing Spaced Seeds for Accurate Cross-Species cDNA-to-Genome Alignment with Varying Evolutionary Distances
Thurs 10:15 am - 10:30 am Perriere Guy Automated homologous sequence identification
Coffee / Tea Break
Coor 120
Phylogeography (Contributed Session)
Thurs 11:00 am - 11:15 am Pfenninger Markus Phylogeography and ecological niche inference: a fruitful marriage
Thurs 11:15 am - 11:30 am Wallace Robert Phylogeography of influenza A H5N1: nonparametric internode migration test identifies key pathways of diffusion
Thurs 11:30 am - 11:45 am Cornman Scott Phylogeograpic utility of transposon display markers in a non-model plant species.
Thurs 11:45 am - 12:00 pm Neaves Linda Intraspecific Genetic Variation and the Phylogeography of the Western Grey Kangaroo, Macropus fuliginosus
Thurs 12:00 pm - 12:15 pm Burgess Herbert Sarah Volcanoes, vicariance, and vagility – phylogeography, genetic diversity and population history of a recent minor radiation of Hawaiian birds
Thurs 12:15 pm - 12:30 pm Russell Amy Integrating phylogenetics and population genetics for biogeographic analyses
Lunch on your own
Coor 120
Ecology & Proteomes Symposium
Sponsored by the Biodesign Intitute, ASU
Thurs 2:00 pm - 2:30 pm Bragg  Jason  Variation among species in the elemental composition of genomes and proteomes 
Thurs 2:30 pm - 3:00 pm Akashi Hiroshi Metabolic economics and microbial proteome evolution
Thurs 3:00 pm - 3:30 pm Fagan William Signatures of ecological resource availability in the animal and plant proteomes
Coffee / Tea Break
Coor 120
Molecular Evolution (Contributed Session)
Thurs 4:00 pm - 4:15 pm Wong Alex Functional annotation of female reproductive genes in Drosophila melanogaster by coupling inferences of positive selection and knockout/knockdown studies.
Thurs 4:15 pm - 4:30 pm Matz Mikhail Molecular evolution of complexity: an experimental approach.
Thurs 4:30 pm - 4:45 pm Nicholls Robert Pseudoscience: the Mkrn1-p1 pseudogene is not expressed, imprinted, nor functional, hence disproving the mammalian pseudogene trans regulation model.
Friday, May 26, 2006
Day Start Time   End Time Last Name First Name Title
Fri 8:00 am - 5:00 pm Registration at the Coor Building
Fri 12:30 pm - 2:00 pm MBE Editorial Board Lunch at the University Club
Fri 3:00 pm - Hang Your Posters in the Coor Building
Fri 5:30 pm - 6:30 pm TimeTree Consortium Reception at the University Club
Fri 8:00 pm - 10:00 pm Poster Judging (Student/Postdoc Presenters Must Stand by their Posters)
Fri - 10:00 pm Online Voting Closes for SMBE Officer Elections
NEEB 105
Keynote of the Day (NEI Lecture)
Sponsored by SMBE
Fri 8:00 am - 8:45 am Aguade Montserrat Effects of selection, demography and recombination on levels and patterns of variation
Coor 170
Discovering the Timetree of Life Symposium
Sponsored by NASA Astrobiology Institute
Fri 9:00 am - 9:15 am Hedges Blair TimeTree of Life (TToL): A Public Database of Organismal Divergences Times from Molecular Data
Fri 9:15 am - 9:45 am Avise John Application of Time Trees in Evolutionary Biology
Fri 9:45 am - 10:15 am Benton Michael Dating the tree of life
Fri 10:15 am - 10:30 am Kumar Sudhir Sources of Errors and Confidence in Molecular Divergence Times
Coffee / Tea Break
Fri 11:00 am - 11:30 am Xiao Shuhai Eukaryote TimeTree and the Fossil Record
Fri 11:30 am - 12:00 pm Bhattacharya Debashish Dating key nodes in the microbial eukaryote tree of life
Fri 12:00 pm - 12:30 pm Graham Linda When did the first land plants appear and how did they change the world? Using modern organisms to interpret the fossil record.
Lunch on your own
Fri 2:00 pm - 2:30 pm Thorne Jeffrey An overview of statistical methods for divergence time estimation from molecular sequence data
Fri 2:30 pm - 3:00 pm Sanderson Michael Divergence times of plants
Fri 3:00 pm - 3:30 pm Bossuyt Franky Earth history and the rise of modern amphibians
Coffee / Tea Break
Fri 4:00 pm - 4:15 pm Battistuzzi Fabia Ursula Expanding the phylogeny and timing of prokaryotes
Fri 4:15 pm - 4:30 pm Blair Jaime Genomic Clocks and the Evolution of the Opisthokonts
Fri 4:30 pm - 5:00 pm Murphy William A Molecular Timetree for Mammalian Evolution
Fri 5:00 pm - 5:15 pm Opazo Juan Phylogenetic relationships and divergence times among primates
Fri 5:15 pm - 5:30 pm van Tuinen Marcel Molecular timing of the major evolutionary radiations among modern birds
Coor L1-74
Drosophila Evolutionary Genomics Symposium
Sponsored by the Biodesign Intitute, ASU
Fri 9:00 am - 9:30 am Gelbart William Comparative analysis of insect genomes
Fri 9:30 am - 10:00 am Clark Andrew Gene expression determinates of immunocompetence in the innate immune system of Drosophila melanogaster.
Fri 10:00 am - 10:30 am Carvalho Antonio Origin and evolution of the Drosophila Y chromosome
Coffee / Tea Break
Fri 11:00 am - 11:30 am O'Grady Patrick Phylogenomics of Drosophilidae: Implications for Systematics and Genome Evolution.
Fri 11:30 am - 12:00 pm Machado Carlos Genomics of species divergence between Drosophila pseudoobscura and D. persimilis
Fri 12:00 pm - 12:30 pm Brody Thomas Decoding cis-regulatory sequences involved in coordinate gene expression in Drosophila
Lunch on your own
Coor L1-74
Evolutionary Genomics of Spermatogenesis Symposium
Sponsored by the Biodesign Intitute, ASU
Fri 2:00 pm - 2:30 pm Karr Timothy The brave new world of sperm proteomics
Fri 2:30 pm - 3:00 pm Dorus Steve Evolution of the Sperm Proteome: New Genes and New Genetics Networks
Fri 3:00 pm - 3:30 pm Long Manyuan New Genes Behind Males
Coffee / Tea Break
Fri 4:00 pm - 4:30 pm Nurminsky Dmitry Transcriptoinal Regulation in Drosophila Testes: Insights Provided by 'omics
Fri 4:30 pm - 5:00 pm Oliver  Brian  Sex-biased expression in the genus Drosophila 
Fri 5:00 pm - 5:30 pm Swanson Willie Molecular Evolution of Reproductive Genes: Insights Into Reproductive Isolation
Coor L1-20
Primate Evolutionary Genetics Symposium
Sponsored by the Biodesign Institute, ASU
Fri 9:00 am - 9:30 am Yi Soojin Molecular Clock meets Primate Genomics
Fri 9:30 am - 10:00 am Gilad Yoav The evolution of gene regulation in primates
Fri 10:00 am - 10:30 am Wildman Derek Genomic and phylogenetic analyses of variation in primate reproductive biology
Coffee / Tea Break
Fri 11:00 am - 11:30 am Hahn Matthew The 17% solution: gene family divergence between human and chimpanzee
Fri 11:30 am - 11:45 am Perry George Population genetics of opsin genes in the aye-aye: implications for color vision in a nocturnal primate
Fri 11:45 am - 12:00 pm Kvikstad Erika Contribution of Insertion/Deletion Events to Sex Chromosome Architecture as Inferred from Human-Chimpanzee Genomic Alignments
Fri 12:00 pm - 12:15 pm Polavarapu Nalini Identification, characterization and comparative genomics of chimpanzee endogenous retroviruses
Fri 12:15 pm - 12:30 pm Stone Anne Population history of Pan: A view from the Y chromosome
Lunch on your own
Fri 2:00 pm - 2:30 pm Haussler David Ultraconserved elements, living fossil transposons, distal enhancers, and mysterious RNA genes: reconstructing the detailed evolutionary history of the human genome.
Fri 2:30 pm - 3:00 pm Clark Andrew Comparing X vs. autosomal human polymorphism and primate divergence
Fri 3:00 pm - 3:15 pm Nickel Gabrielle Positive selection of transcription factor genes on the human lineage
Fri 3:15 pm - 3:30 pm Verrelli Brian Comparative primate genetics and the evolutionary history of behavioral diseases in human populations
Coffee / Tea Break
Coor L1-20
Population Genetics of Adaptation (Contributed Session)
Fri 4:00 pm - 4:15 pm Kim Yuseob Simple models of adaptation involving epistasis and genetic robustness
Fri 4:15 pm - 4:30 pm Masel Joanna 3’ UTRs are a source of evolutionary novelty in yeast coding regions
Fri 4:30 pm - 4:45 pm Nista Phillip Using spatial autocorrelation models to detect signatures of selection across the genome of Drosophila simulans
Fri 4:45 pm - 5:00 pm Pennings Pleuni Sweeps from recurrent mutation
Fri 5:00 pm - 5:15 pm Tautz Diethard An estimate of the frequency of positive selection in natural populations of the house mouse
Fri 5:15 pm - 5:30 pm Nielsen Rasmus A Scan for Positively Selected Genes in the Genomes of Humans and Chimpanzees
Coor 174
Evolution of Virulence and Pathogens Symposium
Fri 9:00 am - 9:30 am Fitch Walter After the Tree: From Phylogeny to Migration
Fri 9:30 am - 10:00 am Rambaut Andrew The origin and consequences of HIV-1 genetic diversity
Fri 10:00 am - 10:30 am Guttman David Comparative genomics of host specificity and virulence in phytopathogenic bacteria
Coffee / Tea Break
Fri 11:00 am - 11:30 am Perna Nicole Plants, Animals (and Insects, too) – Genome Evolution and Host Range Specialization in Enterobacteria
Fri 11:30 am - 12:00 pm Rasko David Bacillus anthracis and close relatives - multi-genome sequence analysis and beyond..
Fri 12:00 pm - 12:30 pm Keim Paul Clonal expansion of recent emerged pathogens - B. anthracis, Y. pestis and F. tularensis
Lunch on your own
Coor 174
Evolution of Virulence and Pathogens (Contributed Session)
Sponsored by TGen (Translational Genomics Research Institute)
Fri 2:00 pm - 2:15 pm McCollum Andrea Multiple origins of drug resistant malaria
Fri 2:15 pm - 2:30 pm Awadalla Philip The Evolutionary Genomics of Plasmodium falciparum
Fri 2:30 pm - 2:45 pm Neary Jennifer Genome Evolution and Functional Divergence in Yersinia
Fri 2:45 pm - 3:00 pm Marri Pradeep Reddy Has Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis acquired virulence factors to compensate for the absence of PE/PGRS/PPE genes ?
Fri 3:00 pm - 3:15 pm Stavrinides John Pulling ahead in the arms race: quantum evolution of virulence genes in bacterial pathogens
Fri 3:15 pm - 3:30 pm Vinatzer Boris Evidence that recombination between closely related strains contributes to the evolution of host range in the plant pathogen Pseudomonas syringae
Coffee / Tea Break
Coor 174
Molecular Evolution (Contributed Session)
Fri 4:00 pm - 4:15 pm Shimansky Yury Mathematical model of adaptive force produced by stress-related regulation of mutation rate
Fri 4:15 pm - 4:30 pm Carmon Amber Concerted Evolution in the insect Dumpy Gene
Fri 4:30 pm - 4:45 pm Scofield Douglas Intron Evolution in Untranslated Regions of Genes
Fri 4:45 pm - 5:00 pm Evans Ben Evolution of a duplicated heterodimer: the struggle for persistence in an allopolyploid genome
Fri 5:00 pm - 5:15 pm Altamirano Christopher Characterization of polarized cell growth in the fungus Rhizopus (Zygomycota)
Coor 199
Applied Phylogenetics (Contributed Session)
Fri 9:00 am - 9:15 am Shapiro Beth To what extent do RNA virus genomes maintain information about their deep evolutionary relationships?
Fri 9:15 am - 9:30 am Simon Dawn A total evidence approach for reconstructing the evolutionary history of group II introns
Fri 9:30 am - 9:45 am Kim  Eunsoo  Kingdom-level phylogeny of eukaryotes with emphasis on the phylogenetic position of the heterotrophic flagellate Apusomonas probiscidea based on six-gene analysis. 
Fri 9:45 am - 10:00 am Kordis Dusan Where is the root of eukaryotes: new insights from retroelement phylogenomics
Fri 10:00 am - 10:15 am Sakai Hiroaki Molecular phylogeny of cultivated and wild rice species disclosed by comparative genomics.
Fri 10:15 am - 10:30 am Hibbett  David  The mushrooming of mushrooms: higher-level phylogenetics of Basidiomycota 
Coffee / Tea Break (Special Presentation from Apple Computers - Presenter Yuen: Apple Scientific Computing Update)
Fri 11:00 am - 11:15 am Wu Chung-Shien Analyses of the complete chloroplast genomes of Cycas taitungensis (Cycadales) and known seed plants suggest that extant gymnosperms are monophyletic
Fri 11:15 am - 11:30 am Haen Karri The Mitochondrial Genomes of Glass Sponges: Implications for Animal Evolution
Fri 11:30 am - 11:45 am Fry Bryan Assembling an Arsenal: The Origin and Evolution of Toxic Proteins in Reptile Venoms
Fri 11:45 am - 12:00 pm Ayoub Nadia An EST approach to phylogeny: A case study using elongation factor-1 gamma to unravel the time line of spider evolution
Fri 12:00 pm - 12:15 pm Longhorn Stuart Ameliorating the effects of mutational biases in phylogenetic analyses of arachnid mitochondrial genomes.
Fri 12:15 pm - 12:30 pm Garb Jessica Modular architecture and concerted evolution of spider egg case silk genes
Lunch on your own
Coor 199
Evolution by Duplication (Contributed Session)
Fri 2:00 pm - 2:15 pm Chaw Shu-Miaw Expansion and contraction of the inverted repeat (IR) in monocots: an evolutionary tug of war
Fri 2:15 pm - 2:30 pm Fiston Anna-Sophie A DDSA model of segmental duplication formation in Drosophila melanogaster genome : the role of transposable elements
Fri 2:30 pm - 2:45 pm Meisel Richard Origin and Evolution of Segmental Duplications in the Drosophila pseudoobscura Genome
Fri 2:45 pm - 3:00 pm Morris Geoffrey Reorganization of adjacent gene relationships in yeast genomes by whole genome duplication and gene deletion
Fri 3:00 pm - 3:15 pm Byrnes Jake Detection of gene conversions between yeast duplicate gene pairs via a phylogenetic hidden Markov model
Fri 3:15 pm - 3:30 pm Sugino Ryuichi Selection for more of the same product as the driving force of concerted evolution of duplicated genes
Coffee / Tea Break
Fri 4:00 pm - 4:15 pm He Xionglei Reassessing functional compensation between duplicate genes
Fri 4:15 pm - 4:30 pm Hara Yuichiro Identification of gene conversion events without phylogenetic information
Fri 4:30 pm - 4:45 pm Nam Jongmin Evolutionary change of the numbers of homeobox genes in bilateral animals
Fri 4:45 pm - 5:00 pm Blomme Tine The gain and loss of genes during 600 million years of vertebrate evolution
Fri 5:00 pm - 5:15 pm Storz Jay Balanced polymorphism at duplicated hemoglobin genes in deer mice (Peromyscus)
Fri 5:15 pm - 5:30 pm Hall Ira Copy Number Variation and Genetic Drift in the Inbred Mouse
Coor 120
Comparative Genomics (Contributed Session)
Fri 9:00 am - 9:15 am Wing Rod The Oryza Map Alignment Project (OMAP): A new resource for plant comparative genomics
Fri 9:15 am - 9:30 am Zamora  Alejandro  Positively selected disease resistance gene orthologs in Sorghum bicolor L. Moench and other cereals identified using a comparative and evolutionary genomics strategy 
Fri 9:30 am - 9:45 am Grus Wendy System-specific genes reveal an earlier origin of the vomeronasal system
Fri 9:45 am - 10:00 am Lavrov Dennis Gene recruitment: a common and important process in tRNA evolution
Fri 10:00 am - 10:15 am Masta Susan RNA evolution in mitochondrial genomes in arachnids
Fri 10:15 am - 10:30 am Koonin Eugene On the origin of cells, genomes, nuclei, and viruses
Coffee / Tea Break
Fri 11:00 am - 11:15 am Ogura-Noda Akiko Evolutionary studies of the nervous system based upon comparative genomics
Fri 11:15 am - 11:30 am Basta Holly Identification of Retroid Agents in Tetraodon nigroviridis (pufferfish) and Danio rerio (zebrafish): A Comparative Analysis
Fri 11:30 am - 11:45 am Irwin  David  Origin and Evolution of the Vertebrate Glucose-dependent Insulinotropic Polypeptide (GIP) Gene 
Fri 11:45 am - 12:00 pm Saito Shigeru Evolution of thermoTRP ion channel homologs in vertebrates
Fri 12:00 pm - 12:15 pm Raghupathy Narayanan A comparative genomic study of insulin signaling evolution
Fri 12:15 pm - 12:30 pm Geyer Brian Preventable Induction of Muscle Alternative Splicing in Organophosphate-Exposed Mice Treated with Recombinant Human Acetylcholinesterase
Lunch on your own
Coor 120
Phylogenetic Methods and Theory (Contributed Session)
Fri 2:00 pm - 2:15 pm Rodríguez-Ezpeleta Naiara Extracting Phylogenetic Signal from Genome-scale Datasets
Fri 2:15 pm - 2:30 pm Ott Michael Inference of Large Phylogenetic Trees - A HPC Perspective
Fri 2:30 pm - 2:45 pm Prasad Arjun Exploring the mammalian phylogeny: empowering traditional phylogenetic algorithms with large genomic sequence data sets
Fri 2:45 pm - 3:00 pm Cotton James Understanding and evaluating the performance of supertree methods
Fri 3:00 pm - 3:15 pm Blum Michael Which random processes describe the tree of life? A large-scale study of phylogenetic tree imbalance.
Fri 3:15 pm - 3:30 pm Boussau Bastien Efficient Likelihood Computations with Non-Reversible Models of Evolution
Coffee / Tea Break
Fri 4:00 pm - 4:15 pm Vernot Benjamin Trees you can trust: investigating uncertainty in phylogeny reconstruction.
Fri 4:15 pm - 4:30 pm Seo Tae-Kun Calculating Bootstrap Probabilities of Phylogeny with Multilocus Sequence Data
Fri 4:30 pm - 4:45 pm Cranston Karen Summarizing a posterior distribution of phylogenies
Fri 4:45 pm - 5:00 pm Kolaczkowski Bryan The Causes of Inaccurate Bayesian Posterior Probability
Fri 5:00 pm - 5:15 pm Guan Yongtao Phylogenetic MCMC algorithms are not misleading on mixture of trees if one leads (proposes) right
Fri 5:15 pm - 5:30 pm Brown Jeremy Bayes Factors and Partition Choice in Phylogenetic Inference
Saturday, May 27, 2006
Day Start Time   End Time Last Name First Name Title
Sat 8:00 am - 5:00 pm Registration at the Coor Building
Sat 5:30 pm - 6:00 pm Busses Depart for Awards Banquet from Coor Building
Sat 6:00 pm - 10:00 pm SMBE Awards Banquet at the Desert Botanical Garden
NEEB 105
Keynote of the Day
Sponsored by the Biodesign Institute, ASU
Sat 8:00 am - 8:45 am Carroll Sean Endless Flies Most Beautiful: The Role of Cis-Regulatory Sequences in the Evolution of Novelty and Diversity
Coor 170
Evolutionary Bioinformatics Tools Symposium
Sponsored by Apple and the Biodesign Institute, ASU
Sat 9:00 am - 9:30 am Felsenstein Joe PHYLIP
Sat 9:30 am - 10:00 am Swofford David PAUP*
Sat 10:00 am - 10:15 am Tamura  Koichiro  Molecular Evolutionary Genetics Analysis (MEGA) software version 4.0 
Sat 10:15 am - 10:30 am Sanderson Michael Software Tools for Phylogenetic Data Mining
Coffee / Tea Break
Sat 11:00 am - 11:30 am Yang Ziheng PAML and One Wrong Way for Detecting Natural Selection
Sat 11:30 am - 12:00 pm Huelsenbeck John MrBayes
Sat 12:00 pm - 12:30 pm Posada David Selection of models of nucleotide substitution with Modeltest
Lunch on your own
Coor 170
Evolution and Adaptation Symposium
Sponsored by the Biodesign Institute, ASU
Sat 2:00 pm - 2:30 pm Nei Masatoshi The neutral theory of molecular evolution: reflections and perspectives
Sat 2:30 pm - 3:00 pm Briscoe Adriana Adaptive evolution of the long wavelength-sensitive visual pigment in a mimetic butterfly complex
Sat 3:00 pm - 3:30 pm Yokoyama Shozo Molecular analyses of red-green color vision and color blindness in vertebrates
Coffee / Tea Break
Sat 4:00 pm - 4:30 pm Purugganan Michael Molecular evolution of plant adaptations: A lession from from rice domestication
Sat 4:30 pm - 5:00 pm Przeworski Molly The signature of directional selection in polymorphism data
Sat 5:00 pm - 5:30 pm Dean Anthony The Selective Cause of an Ancient Adaptation
Coor L1-74
Phylogenomics Symposium
Sponsored by the Biodesign Institute, ASU
Sat 9:00 am - 9:30 am Eisen Jonathan Phylogenomics and the diversification of microbes
Sat 9:30 am - 10:00 am Logsdon John Phylogenomics of sex: early eukaryotic origins and evolution of meiosis
Sat 10:00 am - 10:30 am Philippe Herve Title to come
Coffee / Tea Break
Sat 11:00 am - 11:30 am Vision Todd Predicting microsynteny in the presence of paleopolyploidy
Sat 11:30 am - 12:00 am Stajich Jason Gene family evolution across the Fungal kingdom: lineage-specific expansions and contractions
Sat 12:00 am - 12:30 pm Golding Brian Fast evolution of laterally transferred genes.
Lunch on your own
Coor L1-74
Microbial Evolutionary Genomics Symposium
Sponsored by the Biodesign Institute, ASU
Sat 2:00 pm - 2:30 pm Moran Nancy The biggest bacterial genome
Sat 2:30 pm - 2:45 pm Qasem Jafar A Comparative study of the nucleotide sequence of RepA gene among five Helicobacter pylori plasmids.
Sat 2:45 pm - 3:00 pm Gill Erin Effects of genome reduction on DNA repair processes in the microsporidian Encephalitozoon cuniculi
Sat 3:00 pm - 3:15 pm Lee Renny Encephalitozoon cuniculi may not be the best representative for microsporidian genomes: genome sequence surveys of two diverse species of microsporidia reveal unexpected amounts of non-coding DNA
Sat 3:15 pm - 3:30 pm Ochman Howard Something about bacterial genomes
Coffee / Tea Break
Sat 4:00 pm - 4:15 pm Swingley Wesley Roseobacter denitrificans: A ubiquitous marine phototroph with a novel carbon-fixation pathway
Sat 4:15 pm - 4:30 pm Zufall Rebecca Implications of genome architecture on protein evolution and genome processing in ciliates
Sat 4:30 pm - 4:45 pm Mrazek  Jan  Simple Sequence Repeats in Mycoplasma Genomes 
Sat 4:45 pm - 5:00 pm van Passel Mark Compositional Analyses of Genomic Islands in Prokaryotes
Sat 5:00 pm - 5:15 pm Toft Christina Comparative genomic analysis of endosymbiotic bacteria of insects
Sat 5:15 pm - 5:30 pm Baldo Laura Endosymbiosis and molecular evolution: insights from the intracellular bacteria Wolbachia
Coor L1-20
Ancestral Sequence Reconstruction Symposium
Sponsored by the Biodesign Institute, ASU
Sat 9:00 am - 9:20 am Gaucher Eric Inferring the paleoenvironment of ancient bacteria based on resurrected proteins
Sat 9:20 am - 9:40 am Thornton Joe Evolution of complexity: insights from ancestral gene resurrection
Sat 9:40 am - 10:00 am Pollock David Ancestral posterior distributions, function, and bias
Sat 10:00 am - 10:20 am Chang Belinda Reconstructing ancestral visual pigments: the origins of rods
Sat 10:20 am 10:30 am     Discussion
Coffee / Tea Break
Coor L1-20
Adaptive Evolution (Contributed Session)
Sat 11:00 am - 11:15 am Zhang Liqing Adaptive Evolution and Frequent Gene Conversion in the Brain Expressed X-linked (BEX) Gene Family in Mammals
Sat 11:15 am - 11:30 am Teeling Emma The plastic evolution of echolocation in bats
Sat 11:30 am - 11:45 am Pisani Davide Opsin phylogeny and the origin of dim-light vision in Vertebrata
Sat 11:45 am - 12:00 pm Ikeo Kazuho Evolution of eye as origin of sensory organs
Sat 12:00 pm - 12:15 pm Shiao Meng-Shin Adaptive Evolution of Rodent Insulin Genes with Origin of New Insulin Retrogenes
Lunch on your own
Coor L1-20
Nearly-Neutral Evolution Symposium
Sponsored by SMBE and the Biodesign Institute, ASU
Sat 2:00 pm - 2:30 pm Ohta Tomoko The nearly neutral theory in genome era
Sat 2:30 pm - 3:00 pm Eyre-Walker Adam Quantifying the slightly deleterious model of molecular evolution
Sat 3:00 pm - 3:30 pm Steen Tomoko Once Again: Life’s Work of Tomoko Ohta
Coffee / Tea Break
Sat 4:00 pm - 4:30 pm Tachida Hidenori The fixed and shift models of nearly neutral mutation
Sat 4:30 pm - 4:45 pm O'hUigin Colm Changes in the Neutral Landscape of Eutherian Mammals
Sat 4:45 pm - 5:00 pm O'Connell Mary Estimating the number of positively selected amino acids in the human lineage – what makes us human?
Coor 174
Plant Genomics (Contributed Session)
Sat 9:00 am - 9:15 am Jakobsson Mattias A unique recent origin of the allotetraploid species Arabidopsis suecica: evidence from nuclear DNA markers
Sat 9:15 am - 9:30 am Schmid Karl Evolutionary genomics of a selectively maintained, transspecific protein domain polymorphism of a receptor-like kinase in the genus Arabidopsis
Sat 9:30 am - 9:45 am Mena-Ali Jorge Reduced diversity of S-alleles and widespread presence of S-like sequences in three populations of Solanum carolinense
Sat 9:45 am - 10:00 am Swope Tara Retroid Agents in Arabidopsis thaliana (mouse-ear cress) and Oryza Sativa ssp. japonica cultivar (rice); a Comparative Analysis
Sat 10:00 am - 10:15 am Ma Jianxin Shift And Evolutionary Dynamics of a Centromeric Region of Rice Revealed by Physical Anchoring Orthologs in Related Oryza Genomes
Sat 10:15 am - 10:30 am Caicedo Ana The levels and patterns of nucleotide polymorphism in the rice genome
Coffee / Tea Break
Sat 11:00 am - 11:15 am Liu Renyi The evolution of gene repertoires in flowering plants
Sat 11:15 am - 11:30 am Duarte Jill Evolutionary Dynamics of Single Copy Nuclear Genes in Flowering Plants
Sat 11:30 am - 11:45 am Bhattacharya Debashish Single, ancient origin of a plastid metabolite translocator family in Plantae from an endomembrane-derived ancestor
Sat 11:45 am - 12:00 pm Nakamura Yoji Rate and polarity of gene fusion and fission in higher plant genomes
Sat 12:00 pm - 12:15 pm Chelladurai Stephen Gene Expression Analysis for Cholinesterase Homologs in Plants
Sat 12:15 pm - 12:30 pm Muralidharan Mrinalini Characterizing Cholinesterase Homologues in Plants
Lunch on your own
Coor 174
Comparative Genomics of Algae (Contributed Session)
Sat 2:00 pm - 2:15 pm Archibald John Complete nucleomorph genome sequence of the cryptomonad Hemiselmis rufescens
Sat 2:15 pm - 2:30 pm Yoon Hwan Su Establishment of endolithic populations of extremophilic Cyanidiales (Rhodophyta)
Sat 2:30 pm - 2:45 pm Sanchez-Puerta  M. Virginia The heterotrophic dinoflagellate Crypthecodinium cohnii descends from a plastid-bearing ancestor, suggesting an earlier acquisition of plastids 
Sat 2:45 pm - 3:00 pm Waters Elizabeth Comparative Functional Genomics of the Small Heat Shock Proteins
Sat 3:00 pm - 3:15 pm Nedelcu Aurora The evolutionary origin of an altruistic gene
Coor 174
Molecular Evolution (Contributed Session)
Sat 4:00 pm - 4:15 pm Reyes-Prieto Adrian Endosymbiotic Gene Transfer and the Evolution of the First Photosynthetic Eukaryotes
Sat 4:15 pm - 4:30 pm Nosenko Tetyana Evolution of a Complex Plastid Proteome Through Endosymbiotic Gene Transfer.
Sat 4:30 pm - 4:45 pm Schneeweiss Gerald M. Horizontal gene transfer of plastid genes in the non-photsynthetic plant Orobanche sensu lato (Orobanchaceae)
Sat 4:45 pm - 5:00 pm Richardson Aaron Massive Horizontal Gene Transfer in the Mitochondrial Genome of Amborella trichopoda
Sat 5:00 pm - 5:15 pm Hao Weilong Gene translocation accelerates the fast evolution of laterally transferred genes.
Coor 199
Primate Evolutionary Genetics (Contributed Session)
Sat 9:00 am - 9:15 am Adams Curtis Stochastic Assembly of a Consensus Sequence for the Pan troglodytes Ribosomal Repeat.
Sat 9:15 am - 9:30 am Somel Mehmet What can mouse models tell us about human-chimpanzee phenotypic differences?
Sat 9:30 am - 9:45 am Novelletto Andrea A Human Derived ALDH5A1 Coding Variant is Replacing the Ancestral Allele Shared with Primates
Sat 9:45 am - 10:00 am Miller-Butterworth Cassandra Evolutionary differences in the dopamine transporter genes of macaques and humans
Sat 10:00 am - 10:15 am Kim Hielim Ongoing Darwinian selection for a mental activity related gene in human populations.
Coor 199
Human Evolution (Contributed Session)
Sat 11:00 am - 11:15 am Hammer Michael Multilocus Inference of Human Demographic History
Sat 11:15 am - 11:30 am Plagnol Vincent Evidence for ancestral structure in human populations
Sat 11:30 am - 11:45 am Kudaravalli Sridhar A Map of Recent Positive Selection in the Human Genome
Sat 11:45 am - 12:00 pm Andres Aida Signals of balancing selection in the human genome
Sat 12:00 pm - 12:15 pm Myles Sean Screening for evidence of selection on NIDDM-associated mutations in Polynesians
Sat 12:15 pm - 12:30 pm Wlasiuk Gabriela Molecular evolution of Toll-like receptor 5 in human populations.
Lunch on your own
Coor 199
Evolution of Disease Mutations Symposium
Sponsored by the Biodesign Institute, ASU
Sat 2:00 pm - 2:30 pm Sunyaev Shamil Deleterious mutations and human disease
Sat 2:30 pm - 3:00 pm Di Rienzo Anna Ancestral susceptibility: a model for the evolution of common diseases
Sat 3:00 pm - 3:30 pm Bustamante Carlos Assessing the Evolutionary Consequences of Amino Acid Variation in the Human Genome
Coffee / Tea Break
Sat 4:00 pm - 4:30 pm Subramanian Sankar Proteome-wide patterns of human disease-associated mutations
Coor 120
Recombination (Contributed Session)
Sat 9:00 am - 9:15 am Zhu Lan A Flexible and Efficient Approach for Estimating Recombination Rate Variation from Population Genomic Data
Sat 9:15 am - 9:30 am Minin Vladimir Investigating an evolutionary footprint of recombination hot-spots in the HIV genome
Sat 9:30 am - 9:45 am Liberles David Lineage-specific evolution of Myostatin and Glp-1
Sat 9:45 am - 10:00 am Elson Joanna Keeping a watchful eye for mammalian mtDNA recombination
Sat 10:00 am - 10:15 am Wood Elizabeth The Effects of Recombination, Gene Conversion, and Mutation on Patterns of Variation at the Strongly Selected Beta-globin Locus: The Origins of the HbS Allele Revisited
Coffee / Tea Break
Coor 120
Mutation Models and Methods (Contributed Session)
Sat 11:00 am - 11:15 am Yu Jiaye Dependence among sites in RNA evolution
Sat 11:15 am - 11:30 am Stern Adi An Evolutionary Space-Time Model with Varying Among-Site Dependencies
Sat 11:30 am - 11:45 am Mayrose Itay Improving Among Site Rate Variation Models
Sat 11:45 am - 12:00 pm Merl Daniel Investigating variability in substitution rates of AMA-1 using Bayesian random effects models
Sat 12:00 pm - 12:15 pm Doron-Faigenboim Adi Converting empirical amino-acid replacement matrices into codon-based substitution matrices
Sat 12:15 pm - 12:30 pm Carmel Liran A general model of intron gain and loss in eukaryotic genes
Lunch on your own
Coor 120
Mutation Rates (Contributed Session)
Sat 2:00 pm - 2:15 pm Broughton Richard Spatial covariation of mutation and nonsynonymous substitution rates in vertebrate mitochondrial genomes
Sat 2:15 pm - 2:30 pm Silva Joana Comparative genomics of apicomplexan parasites: local variation in substitution rates
Sat 2:30 pm - 2:45 pm Hay Jennifer Duplicated mitochondrial genes and rates of evolution
Sat 2:45 pm - 3:00 pm Misawa Kazuharu Estimating Codon Substitution Rates between Human and Mouse
Sat 3:00 pm - 3:15 pm Lemey Philippe Estimating absolute rates of synynomous and nonsynonymous substitutions for within host HIV genealogies
Sat 3:15 pm - 3:30 pm O'Brien John Estimating Phylogenies and Rates to First Order
Coffee / Tea Break
Coor 120
cis-Regulatory Evolution (Contributed Session)
Sat 4:00 pm - 4:15 pm Schmidt Deena Waiting for Regulatory Sequences to Appear
Sat 4:15 pm - 4:30 pm Torgerson Dara Adaptive Evolution of Gene Regulation in Humans Inferred from Patterns of Polymorphism and Divergence in Sequences Flanking Coding Regions
Sat 4:30 pm - 4:45 pm Haygood Ralph A genome-wide scan for evidence of positive selection on cis-regulatory regions during human origins
Sat 4:45 pm - 5:00 pm Loisel Dagan Ancient polymorphism and functional variation in the primate MHC-DQA1 5’ cis-regulatory region
Sat 5:00 pm - 5:15 pm Liang Han Coordination between Regulation at the Transcriptional and Post-transcriptional Levels
Sat 5:15 pm - 5:30 pm Zhang Kangyu Accessing the divergence of regulatory interaction on recent duplicated genes in S. cerevisiae
Sunday, May 28, 2006
Day Start Time   End Time Last Name First Name Title
Sun 8:00 am - 10:00 am Registration at the Coor Building
Sun - 12:30 pm Conference Ends
NEEB 105
Keynote of the Day
Sponsored by the Biodesign Institute, ASU
Sun 8:00 am - 8:45 am Collins James Biology as a bridge to the future
Coor 170
Masatoshi Nei Legacy Symposium
Sponsored by the Biodesign Institute, ASU
Sun 9:00 am - 9:10 am Yokoyama Shozo Introduction
Sun 9:10 am - 9:30 am Russo Claudia Divergence times of penaeid shrimps and aspects of historical biogeography of the group
Sun 9:30 am - 10:00 am Gojobori Takashi An evolutionary history of genes expressed in a human brain
Sun 10:00 am - 10:30 am Chakravarti Aravinda Genomic Variation in Human Disease
Coffee / Tea Break
Sun 11:00 am - 11:30 am Li Wen-Hsiung Evolution of cis elements and gene expression
Sun 11:30 am - 12:00 pm Takahata Naoyuki Evolution of primate sex chromosomes and sex-linked genes
Sun 12:00 pm - 12:30 pm Hartl Dan Small RNA Suppression of Sex-Ratio Distortion in D. simulans
Coor L1-74
cis-Regulatory Evolution (Contributed Session)
Sun 9:00 am - 9:15 am Fay Justin A high rate of polymorphism in noncoding sequences identifies cis-regulatory mutations segregating in natural isolates of Saccharomyces cerevisiae
Sun 9:15 am - 9:30 am de Meaux Juliette Cis-regulatory evolution of Chalcone-synthase expression in the genus Arabidopsis
Sun 9:30 am - 9:45 am Pollard Daniel Evidence for evolution of functional transcription factor binding sites from genome-wide binding data in Drosophila
Sun 9:45 am - 10:00 am Kohn Michael Genome wide inferences of cis-regulatory nucleotide polymorphism in Drosophila melanogaster
Sun 10:00 am - 10:15 am Bergman Casey Microevolution of highly conserved noncoding sequences in Drosophila: implications for cis-regulatory evolution.
Sun 10:15 am - 10:30 am Holloway Alisha Population genetic mechanisms associated with gene expression divergence
Coffee / Tea Break
Sun 11:00 am - 11:15 am Betran Esther Identification of regulatory regions in Drosophila retrogenes
Sun 11:15 am - 11:30 am Prohaska Sonja Evolutionary Changes within Regulatory Non-Coding Sequences in Duplicated Genes
Sun 11:30 am - 11:45 am Van de Peer Yves Nonrandom divergence of gene expression following gene and genome duplications in the flowering plant Arabidopsis thaliana
Sun 11:45 am - 12:00 pm Ganko Eric Divergence in expression between duplicated genes in Arabidopsis
Sun 12:00 pm - 12:15 pm Kohn Michael Rapid sequence divergence rates in the 5’ regulatory regions of young Drosophila melanogaster duplicate gene pairs
Sun 12:15 pm - 12:30 pm Amoutzias Greg Evolution and function of transcription factor interaction networks: Gene expansions, loss of interactions and functional consequences in the bZIP dimerization network.
Coor L1-20
Population Genetics (Contributed Session)
Sun 9:00 am - 9:15 am Robinson Tessa Genome Diversity within the Ciliate Species Chilodonella uncinata
Sun 9:15 am - 9:30 am Zamora-Vilchis Itzel Major histocompatibility complex II of the wet tropics avifauna of North Queensland, Australia: diversity and association with behavioural traits
Sun 9:30 am - 9:45 am Sawai Hiromi Genetic diversity of domestic chickens
Sun 9:45 am - 10:00 am Fisher  Marla  Evolved Responses to Diverse Stress of Brain Gene Expression in Natural Populations of Fundulus heteroclitus 
Sun 10:00 am - 10:15 am Roca Alfred Cyto-nuclear genomic dissociation in African elephant species.
Sun 10:15 am - 10:30 am Jensen Jeffrey Inferring selection in the real world: demography, missing data and the problem of outliers
Coffee / Tea Break
Sun 11:00 am - 11:15 am Beisswanger Steffen Temporal and spatial dynamics of demography and selection in D. melanogaster populations from Africa, Europe and SE-Asia
Sun 11:15 am - 11:30 am Pool John Genetic Structure and Population History of sub-Saharan Drosophila melanogaster
Sun 11:30 am - 11:45 am Petrov Dmitri Population dynamics of a comprehensive set of transposable elements in D. melanogaster
Sun 11:45 am - 12:00 pm Ferguson William Balancing selection at the flavivirus resistance locus in the genus Mus
Coor 174
Protein Structure and Function Symposium
Sponsored by the Biodesign Institute, ASU
Sun 9:00 am - 9:30 am Atchley Bill Computational Biology and DNA Binding Specificity
Sun 9:30 am - 9:45 am Bridgham Jamie Mechanistic Basis for Specific Receptor-Hormone Interactions
Sun 9:45 am - 10:00 am Tans Sander Repressor-operator divergence pathways constructed from measured data
Sun 10:00 am - 10:15 am Hennebry Sarah The evolution of the structure and function of transthyretin and transthyretin-like proteins
Sun 10:15 am - 10:30 am Rogozin Igor Evolution of adaptive immune receptors in jawless vertebrates
Coffee / Tea Break
Sun 11:00 am - 11:15 am Brown Celeste Evolution of Unstructured Protein
Sun 11:15 am - 11:30 am Choi Sang Chul The Impact of tertiary structure on protein evolution and a population genetic interpretation
Sun 11:30 am - 11:45 am Drummond D. Allan Protein misfolding as a dominant regulator of sequence evolution
Sun 11:45 am - 12:00 pm da Silva Jack Site-Specific Amino Acid Frequency and Fitness in HIV-1
Coor 199
Selection on Codons (Contributed Session)
Sun 9:00 am - 9:15 am Nunney Leonard The clade-site method for detecting natural selection at the molecular level
Sun 9:15 am - 9:30 am Tennessen Jacob Beyond dN/dS: Is functional divergence correlated with natural selection as evidenced by nonsynonymous and synonymous substitutions?
Sun 9:30 am - 9:45 am Stoletzki Nina Synonymous codon use in Escherichia coli – selection for translational accuracy
Sun 9:45 am - 10:00 am Resch Alissa Positive and negative selection in synonymous sites of mammalian genes
Sun 10:00 am - 10:15 am Chuang Jeffrey Selection in Synonymous Sites of Mammalian Genes
Coffee / Tea Break
Coor 199
Sex Chromosome Evolution (Contributed Session)
Sun 11:00 am - 11:15 am Zhou Qi Neo-sex chromosomes in a mammalian species Muntiacus crinifrons
Sun 11:15 pm - 11:30 pm Demuth Jeffery A simple genetic mechanism explains the genomic movement and distribution of sex-biased genes
Sun 11:30 am - 11:45 am Bachtrog  Doris  The temporal dynamics of Y-chromosome degeneration 
Sun 11:45 am - 12:00 pm Larracuente Amanda Fate of Y-linked genes translocated to the autosomes in D. pseudoobscura
Coor 120
Reproductive Genomics (Contributed Session)
Sun 9:00 am - 9:15 am Raterman Denise A comparative genomics approach to elucidating acrosin’s role in mammalian fertilization
Sun 9:15 am - 9:30 am Clark Nathaniel Combining Proteomic and Evolutionary Data: Insights into Mammalian Seminal Proteins
Sun 9:30 am - 9:45 am Dean Matthew Evolutionary genetics of male reproductive genes in house mice (Mus domesticus)
Sun 9:45 am - 10:00 am Turner Leslie Evolution of testes-expressed proteins in monogamous and promiscuous species of Peromyscus (deer mice)
Sun 10:00 am - 10:15 am Podlaha Ondrej Accelerated evolution of the sperm-egg binding protein SED1 in the primate ancestoral lineage.
Sun 10:15 am - 10:30 am Eirin-Lopez Jose Maria The footloose histone H1 and the fancy-free sperm nuclear basic proteins: we are a happy family!
Coffee / Tea Break
Sun 11:00 am - 11:15 am Cook Hill Robin fem-Independent Hermaphroditism in Caenorhabditis briggsae
Sun 11:15 am - 11:30 am Andres Jose Molecular evolution of seminal proteins in field crickets
Sun 11:30 am - 11:45 am Geraldes Armando Contrasting patterns of introgression at X-linked loci across the hybrid zone between subspecies of the European rabbit (Oryctolagus cuniculus)
Sun 11:45 pm - 12:00 pm Braswell Evan Evolution of reproductive proteins in ground crickets of the genus Allonemobius