SMBEeverywhere


SMBEeverywhere 2022-23 Program

SMBEeverywhere is a series of ten virtual, 1-day Global Symposia which will occur in time zones across the globe starting in July 2022 and running through April 2023. Each GS will consist of plenary talks, contributed talks, and a poster session that span 6 to 7 hrs total (with a break in the middle). Talks will be delivered live with the option to record, and recorded talks and posters will be available in the Gathertown space until June 2023. The Gathertown platform will also allow for real-time interactions during and between each GS throughout the year.

Convert UTC times to your timezone:

https://www.worldtimebuddy.com/


GS1: SMBEeverywhere Launch: Presidential Plenary, SMBE Award Talks, Graduate Student Excellence Symposia, and Panel Discussion on Parachute Science
Anyone wishing to submit an abstract for a poster presentation that does not fit into one of the specific themes of the GS series is welcome to submit an abstract to GS1.

Date: July 11, 2022               
Time: 14:00 - 22:00 UTC
Abstract submission deadline: May 31, 2022
Registration deadline: June 11, 2022         
Geo region/Timezone: All
Speakers:

SMBE Presidential Address: James McInerney (Univ of Nottingham)

Graduate Student Excellence Symposium: Speakers TBA

Faculty Research Award Winner Talks: Speakers TBA

Parachute Science Panel Discussion: Speakers TBA
Moderators: Harmit Malik (Fred Hutchinson Cancer Research Center), María Avila (UNAM)
Organizers: Stephen Wright (Univ of Toronto, Canada) and Sarah Schaack (Reed College, USA)


GS2: Sustainability, Equity, and Efficiency in Computational Biology
Date: July 12, 2022               
Time: 16:00 - 20:00 UTC
Abstract submission deadline: May 31, 2022
Registration deadline: June 11, 2022         
Geo region/Timezone: NA/SA
Invited Speakers: Jason Grealey (Children's Medical Research Institute, Australia), Sudhir Kumar (Temple Univ)  
Organizers: Beatriz Mello (Universidade Federal do Rio de Janeiro, Brazil), Alessandra Lamarca (Laboratório Nacional de Computação Científica, Brazil), and Sudhir Kumar (Temple Univ, USA)


GS3: Mutational Biases and Adaptation
Date: August 2, 2022           
Time: 12:00 - 20:00 UTC
Abstract submission deadline: June 28, 2022
Registration deadline: July 5, 2022
Geo region/Timezone: NA/SA…Europe/Africa
Invited Speakers: Deepa Agashe (National Centre for Biological Sciences/Tata Institute of Fundamental Research), Alejandro Couce (Polytechnic Univ of Madrid)
Organizers: James Horton (Univ of Bath, UK) and David McCandlish (Cold Spring Harbor Laboratory, USA)


GS4: Using Ancestral Recombination Graphs (ARGs) to Infer Evolutionary Processes
Date: September 30, 2022    
Time: 14:00-21:00 UTC
Abstract submission deadline: August 19, 2022
Registration deadline: September 2, 2022 
Geo region/Timezone: NA/SA
Invited Speakers: Wilder Wohns (Broad Institute)  
Organizers: Christian Huber (Pennsylvania State, USA), Débora Brandt (UC Berkeley, USA), Diego Ortega-Del Vecchyo (National Autonomous Univ of Mexico, MX), Charleston Chiang (Univ of Southern California, USA)


GS5: Evolutionary Genomics of Host-Pathogen Interactions and Antimicrobial Drug Resistance
Date: October 20, 2022         
Time: 14:00 - 22:00 UTC
Abstract submission deadline: September 8, 2022
Registration deadline: September 22, 2022          
Geo region/Timezone: Oceania....NA/SA…Europe
Invited Speakers: Kayla King (Univ of Oxford, Oxford, UK), Jacques Fellay (École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), Lausanne, Switzerland), Vaughn Cooper (Univ of Pittsburgh, Pittsburgh, United States), Amy Cain (Macquarie Univ, Sydney, Australia)
Organizers: Santiago Castillo-Ramírez (Universidad Nacional Autónoma de México, MX), Ellen Leffler (Univ of Utah, USA), Azim Ansari (Univ of Oxford, UK)


GS6: Genetics of Adaptation
Date: November 19, 2022     
Time: 03:30 AM-11:30 AM UTC
Abstract submission deadline: 30 Sep 2022
Registration deadline: 15 Oct 2022
Geo region/Timezone: Asia/Oceania
Invited Speakers (tentative): Jun-Yi Leu (Institute of Molecular Biology, Academia Sinica), Jun Kitano, NIG, Japan; in-person graduate student workshop on Nov 18
Organizers: Krushnamegh Kunte and Deepa Agashe (National Centre for Biological Sciences/Tata Institute of Fundamental Research, India)


GS7: Beyond the SNP: Structural Variants and Repetitive DNA in Genomics and Evolution
Date: February 15, 2023       
Time: TBD
Abstract submission deadline: TBD
Registration deadline: TBD
Geo region/Timezone: Oceania...NA/SA
Invited Speakers: Rachel O’Neill (Univ of Connecticut, USA), Tim Connallon (Monash Univ, Australia) 
Organizers: Julie Blommaert, Nicolas Altemose, Brianna Sierra Chrisman, Valentina Peona, Maren Wellenreuther, Jana Wold


GS8: Genomics in a Changing World: Conservation, Invasive Species, and Climate Change
Date: February 23, 2023       
Time: 10pm-5am UTC
Abstract submission deadline: 15th January 2023
Registration deadline: 30th January 2023  
Geo region/Timezone: Oceania....NA/SA
Invited Speakers: Carol Eunmi Lee (Univ of Wisconsin, USA), Kara Layton (Univ of Aberdeen, UK), Maui Hudson (Univ of Waikato, NZ), Alana Alexander (Univ of Otago, NZ)         
Organizers: Ang McGaughran (Univ of Waikato), Manpreet Dhami (Manaaki Whenua Landcare Research), Priscilla Salloum (Univ of Otago), Michael Knapp (Univ of Otago), Pascale Lubbe (Univ of Otago)


GS9: Epigenomics in Evolution
Date: March 01, 2023            
Time: TBD
Abstract submission deadline: TBD
Registration deadline: TBD
Geo region/Timezone: Oceania....NA/SA
Invited Speakers: TBD
Organizers: Dafni Anastasiadi (Plant and Food Research, NZ), Sheri Johnson (Univ of Otago, NZ), Clare Venney (Université Laval, Canada), Maren Wellenreuther (Plant and Food Research and the Univ of Auckland, NZ)


GS10: Genetics and Evolution of Sex Differences
Date: April 27 - April 28, 2023          
Time: 7pm April 27 - 4am April 28 UTC
Abstract submission deadline: February 15, 2023
Registration deadline: March 27, 2023      
Geo region/Timezone: Oceania....NA/SA
Invited Speakers: David Page (Whitehead Institute and MIT) and Mark Kirkpatrick (Univ of Texas at Austin)           
Organizers: Ludovic Dutoit (Univ of Otago, NZ), Sarah Flanagan (Univ of Canterbury, NZ), Arbel Harpak (UT Austin, USA), Filip Ruzicka (Monash Univ, Australia), Ziyue Gao (Univ of Pennsylvania, USA)

Organising Committee

SMBE Council Liaisons:

Sarah Schaack
Reed College, Department of Biology
Portland, OR, USA

Stephen Isaac Wright
Department of Ecology & Evolutionary Biology
Toronto, ON, Canada

@OfficialSMBE Feed

MBE | Most Read

Molecular Biology and Evolution

GBE | Most Read

Genome Biology & Evolution